Новини
Обучение по РЕЛАЦИОННА ПСИХОМОТОРИКА в „Зеленият двор“
Релационната психомоторика, изобретена през психоанализата и мултисензорния принцип, има традиции в „Зеленият двор“ и е неизменна част от работата на екипа, включена както в плановете за развитие на детето, така и в терапевтичния процес.
Имаме удоволствието да Ви поканим на среща за развитие, споделяне и опит.
ИСТОРИЯТА?
Началото на метода РЕЛАЦИОННА ПСИХОМОТОРИКА в България е поставено от д-р Весела Банова (клиничен психолог и психоаналитик), която след своята специализация в Католическия университет в Льовен, Белгия, започва да преподава метода в Нов Български университет. В периода 1998–2001 г. благодарение на д-р Весела Банова, на НБУ, и на програма ТЕМПУС, се случва своеобразна обучителна програма по релационна психомоторика, подготвяща първите специалисти в България, базирана на нейните курсове в НБУ, на семинари с водещи Паскал Дидриш и Жан Ибанес.
Част от студентите, които завършват тази програма са включени по-късно като обучители в специализираните обучения на екипите от домовете за медико-социални грижи за деца (ДМСГД). Чрез инициативата на д-р В. Банова, която по това време е и заместник-председател на ДАЗД, всички 32 ДМСГД са оборудвани със зали за релационна психомоторика. Благодарение на нейната вдъхновена дейност за подкрепа на децата в риск, с финансовата подкрепа на АСП, МТСП, Лекари на Света – Бордо, Франция (и други държавни и неправителствени институции), в периода 2001–2011 г. са оборудвани множество зали и в редица Домове и Дневни центрове за деца и младежи с увреждания (ДДМУИ и ДЦДМУ – по-късно трансформирани в ЦНСТ и ЦСРИ).
Паралелно и в допълнение към двете големи обучителни програми: „Да растеш без родители“ и „Детето и неговите симптоми“, през този период екипът на д-р Весела Банова продължава да обучава и супервизира специалистите в институции и центрове, и да подкрепя тяхното професионално развитие в посока по-хуманно и задълбочено отношение към децата в риск.
МЕТОДЪТ?
Релационната психомоторика е терапевтичен и подкрепящ метод за работа с деца 0-11 г. (в норма и с проблеми в развитието) и възрастни с увреждания. Релационната психомоторика се основава на психоаналитичната теория, а цел на практиката е спонтанната игра в подкрепящото присъствие на водещ-професионалист.
Основни акценти на метода са откриване и подкрепа ресурсите на детето (и на възрастния) за социална интеграция, адаптация, за компенсиране на физическите увреждания и благоприятстване връзката Аз-и себе си, Аз-и другите. Специфичният формат на работа със субекта е алтернатива на педагогическата практика и е с фокус към индивидуалния подход във всеки отделен случай. Опитът във Франция и Белгия (където този метод има традиции), Германия, Англия, Испания и др., показва, че релационната психомоторика дава добри резултати там, където методите, фокусирани върху когнитивното развитие не отговарят на субективните нужди на детето/възрастния. Релационната психомоторика възприема личността в цялост – чрез метода се подкрепя развитието на емоционалната и социална интелигентност при деца с поведенчески проблеми, хиперактивност, умствена изостаналост, генерализирано разстройство на развитието, ДЦП, аутизъм и др.
Основни цели на релационната психомоторика:
- подпомагане, възстановяване, подобряване връзката на детето, на възрастния със собственото тяло, с групата, с другите и обектите от света (особено важно за деца с аутистични особености и проблеми в поведението);
- развитие на схема и образ на тялото, изграждане на понятия за „себе си“ – основа за успешното развитие на всяко дете;
- физиологична рехабилитация и подкрепа ресурсите на детето с увреждания за компенсиране на двигателните ограничения;
- развитие на комуникативни умения и социализиране;
- развитие на глобалната и финната моторика, интериоризиране на понятията за пространство и време – необходими за изграждане на умения за самостоятелен живот и основа за успешно интегриране в училище;
- при нарушена семейна комуникация – възстановяване връзката дете–родители;
- диагностика и изготвяне на индивидуален план за работа.
Релационната психомоторика може да се се провежда групово или индивидуално, в зависимост от случая, като в сеансите могат да бъдат включени членове на семейството (например в двойката депресивен родител–дете с аутистични симптоми).
Като терапевтичен и рехабилитиращ метод, релационната психомоторика разчита на процеса на интеракция водещ–личност, водещ–група, като за да се постигне постоянство в резултатите се изискват минимум 6 месеца работа веднъж седмично. Методът успешно се използва и за диагностични цели.
ОБУЧЕНИЕТО?
Обучението ще се проведе семинарно, 4 дни по 10 уч. ч. – 35 уч. ч. теоретично обучение и 5 уч. ч. практически занятия (демонстрация на сеанси по релационна психомоторика, индивидуални и групови с групата обучаеми).
Изисквания към кандидатите за участие: хуманитарно образование (педагогика, социална работа, логопедия, психология, рехабилитация) и мотивация за работа, като при дълъг опит в полето и висока мотивация е допустимо да няма висше образование.
ПРОГРАМА НА ОБУЧЕНИЕТО
- История на метода.
- Цели и приложение на релационната психомоторика.
- Основни понятия.
- Връзка със собственото тяло и изграждане на идентичност.
- Връзки време – пространство.
- Общуване – връзка с другите.
- Роля на възрастния.
- Протичане на психомоторния сеанс.
- Работа при специфични случаи: агресия, аутизъм, тежки увреждания.
- Индивидуална работа с дете.
- Работа със семейството.
- Работа по случаи на участниците.
- Метод за наблюдение на психомоторните сеанси.
- Практически занятия – индивидуално и с група.
След обучението се договарят 2 супервизии.
ВОДЕЩИЯТ?
Инна Бранева е обучител в метода релационна психомоторика, сертифицирана като една от завършилите в първия екип за обучение на специалисти от ДМСГД. Тя е психодрама терапевт, обучител и супервизор към ПСИХОДРАМА ИНСТИТУТ Д.Е.А. Инна Бранева е психолог и психотерапевт, работи с деца, юноши и възрастни. Води обучения в социалната практика от 2001 г., работи като обучител и супервизор със социални институции за деца и семейства в риск, с образователни институции (ДДМУИ, ЦСРИ, ЦНСТ, ДДЛРГ, ЦРДУ, ЗМБ, КСУДС, ЦОП, ресурсни центрове, детски градини).
ДАТИТЕ?
9 и 10 април, 14-15 май.
Ранно записване до 13.03.2022 г.
ТАКСАТА?
360 лв., а при ранно записване – 320 лв.