За нас
ИСТОРИЯ
Името на къщата се дава от детската група: “Това име е дадено от тях за тях самите. То им говори за тяхната къща”. Във Франция, когато майката споменава “Зелената къща”, детето се сеща за какво става въпрос, успокоявайки се.
Какво разказва самата Долто:
Тържественото откриване на Зелената Къща стана на 6 януари 1979 г. на площад Свети Шарл в 15-тата градска част на Париж. Това не е детска градина, а място, което предшества традиционното оставяне на бебетата в яслите и в градините. На това място за прекарване на свободното време и за срещи, родителят, който придружава детето си почива или прави нещо. Тук среща други родители. Екипът не показва явна загриженост, нито наблюдава явно – специалистите са на разположение, могат само да слушат или да се обръщат към децата пред родителите им. В Зелената Къща не се дават възпитателни директиви.
В “Зелената къща” майките имат време да мислят и да бъдат естествени, докато преди те са били постоянно ангажирани, “преследвани” от децата си. Често съпрузите им, идвайки казват: “Каква промяна има в къщи откакто жена ми дойде тук. Вечер, когато се прибирам, тя не се впуска към мен, говорейки ми за всичко, което се е случило през деня”. Детето е заето, майката е заета, те си общуват, не са “залепени” един за друг, няма повече напрежение и когато бащата отива там, той открива детето си с други деца, жена си заедно с други жени и деца, като в същото време, самият той се открива в едно измерение от бащи, които се намират един срещу друг с жените си като съпруги. Това прави ефекта от работата, която се извършва там още по-голям.
Зелената Къщаe място за срещи и свободно време за децата и техните родители, давайки възможност за един социален живот от раждането, за родителите понякога много изолирани пред всекидневните проблеми, които срещат с децата си.
Тя не е нито ясла, нито детска градина за най-малки, нито център за грижи, а място, където майките и бащите, бабите и дядовците са приети…. и където децата срещат приятели. Бременните жени и техните съпрузи също са добре дошли.
Зелената Къща подготвя детето да се отдели от майката на 2 месеца, без да се разиграва театърът на ”синдрома на адаптирането”, да живее в сигурност без нея в обществото. Много от майките, които идват там, знаят, че след два месеца те ще са задължени да изпратят детето на ясла, защото са на работа. 5 или 6 пъти тези деца (това е препоръчително) са подготвяни да живеят с възрастните, на които майката има доверие и с други деца на същата възраст, чиито майки имат същия проблем – да го оставят за целия ден.
Бебета, които са били в Зелената Къща са различни в яслата.
Майките, които са били в “Зелената къща” казват: “Огромна е разликата с другите деца, които са оставени направо в ясла”. Те плачат, когато майката заминава и се връща. Те не могат по друг начин да изразят едно напрежение, независимо дали е породено то от радост или мъка. Но във всички случаи, те се чувстват в несигурност: дават ги съблечени на майката, която се втурва към тях, за да ги прегърне. Тогава, тези бебета са лишени от майките си, докато майките не са лишени от своите бебета. Те се втурват към това, за което мислят – децата си.
Работата, която се върши в Зелената Къща преди детето да е отишло в яслата е една превенция срещу болезнените проблеми, които детето изпитва в тази “пинг–понг” ситуация между детското заведение и дома.
Малките гости са усмихнати с хората в яслата, които казват: “Това е чудесно, че тези деца са наблюдатели. Не е едно и също като да се остави в детска градина едно дете, което е било постоянно с майка си: то реве целия следобед”.
В “Зелената къща” се създава “атмосфера на защитеност” – пише Ф. Долто.
Зелената къща в България
Дни на Франсоаз Долто 2012
Дни на Франсоаз Долто 2013
Дни на Франсоаз Долто 2014
През май 2015 г. Зелената къща затвори врати
Дни на Франсоаз Долто 2015
Зеленият двор?
Дни на Франсоаз Долто 2016
Пет години упорита работа, ентусиазъм и срещи! В името на идеята да се разберат малките бебета и деца, да се посрещнат въпросите на техните семейства!
Целта: създаване на партньорства и професионална мрежа, обединяваща различни специалисти и организации, посрещащи бебета (и преждевременно родени), малки деца и техните родители, деца със специфични потребности. Обединени от идеята за професионализъм и желанието за развитие, всеки със своята експертност би могъл да съдейства за повишаване качествотвото на грижата.
Идеята събира както специалисти (психолози, педагози, логопеди, социални работници, педиатри, неонатолози, акушерки, рехабилитатори, специалисти в домовете за деца, лишени от родителска грижа и други специализирани институции за работа с бебета и деца), така и към студенти, родители.
Така през тези години все по-често се заговори за майчинството и значението на ранното детско развитие, за преждевременно родените бебета, за ролята на родителите и на психоанализата.
В една българска болница за деца с церебрална парализа, в която се приемат и бебета, екипът работеше единно, терапевтично и преоткривайки възможностите на идеята за Зелената къща.
Издадоха се книги, които да оставят следи и след срещите, създавайки поле за размисъл и въпроси – “Думи, за да се родиш”, “Малкото училище – голямото начало”, “Изкуството да храним бебетата”, “В зората на сетивността”, „Посрещане на новороденото през думите и в Света. Перинаталност и психоанализа“.
Продължението?
Зеленият двор очерта и събра Зелената къща и направи възможно пре-откриването, развитието на започнатото. Апробираният опит, практиката и етиката на психоанализата, постоянното развитие на всички експерти, единният подход са само някои от нашите водещи принципи.
Как се развиват различни специалисти, обединени от грижата си за страданието и в подкрепа на търсещите отговори?
Знаем как!
Продължаваме със същите сили и увереност, че си заслужава!