Дейности
ЗА ПРОФЕСИОНАЛИСТИ
Супервизия
Супервизията е призвана да създаде пространство за езика, едно защитено пространство за думите, погледа, жеста и т.н. Тя включва специализирано консултиране и елементи на психотерапия с цел повишаване ефективността на работния процес. Тя:
- подобрява организацията на работа и създава благоприятна работна атмосфера;
- съдейства за повишаване на специфичните компетенции;
- работи върху механизмите на „burn–out” („изгаряне в професията”);
- развива различни умения (екипност, емпатия и т.н.) и сензитивност в процеса на работа.
Основни полета при реализирането на супервизия са:
- затруднения в работата от различно естество – неприемане на ситуацията, активиране на контратрансферни преживяванчия и др.;
- преживявания на (непосилна) отговорност за хората, с които се работи;
- преживявания за безпомощност и обреченост на крайния изход от даден случай;
- професионалната дистанция и границите на компетентност на специалиста;
- взаимоотношения с други специалисти (институции);
- разбиране на процесите на консултиране (психотерапия, социална работа);
- поставяне на конкретни въпроси по даден случай.
Супервизорът не оценява, не дава рецепти и предписания за последващата работа – той слуша и прави така, че супервизираният да чува своите думи, да си дава сметка за преживяванията, които провокира срещата със страданието, затруднението и болката.
Ролята на супервизора е двустранна и изисква както личен практически опит, така и професионализъм, свързан с умението да се поддържа трансфера, да се спазва професионалната дистанция – от една страна е обучаващ, а от друга – работи с преживяванията на обучаваните, дава им думи без да „нахълтва” в личното пространство, да навлиза в тяхната житейска история и да се съблазнява от властта, която му дава позицията.
Супервизорът е специалист със значителен професионален (практически) опит, който преминава и през собствената си анализа (или часове личен опит, в зависимост от работната парадигма), обикновено психотерапевт.
Към кого?
Към всички специалисти в полето на работа с бебета, деца и семейства – психолози, педагози, логопеди, специални педагози, лекари, акушерки, здравни работници и др.
Супервизия се провежда и със специалисти човешки ресурси, кариерни консултанти, които се срещат с различни проблеми на работата в екипи, организационното развитие и култура. Организационната психоанализа дава отговор на механизмите, проявата на вътрешнопсихичните конфликти и отражението им в група.