Дейности
ЗА БЕБЕТА И МАЛКИ ДЕЦА
Релационна психомоторика
В ранното детство и особено в периода до 3-годишна възраст движението се развива заедно със сензорните преживявания и усещания на бебето и малкото дете.
Миризмите, допирът, жестовете, позата на тялото, вкусовете, различните багри и шумове им помагат да формират усещания и представа за света и да се впишат в него. Сетивата са път към опознаване не само на себе си, но и на Другия, към случването на срещата.. Именно движението е инструмент, чрез който диалогът е възможен – детето експериментира, за да си отговори на въпроса „Кой съм аз?”, поставяйки тялото си в разнообразни ситуации, но и в баланс с желанието на Другия.
В една специфична среда специалистът разплита връзката между движението-език, тактилността-език и тялото-език. Движението и сетивните преживявания дават увереност на детето и залагат сигурна основа, върху която бебето и малкото дете развиват основни умения, свързани както с координация, концентрация, внимание, мислене, памет, така и със себе-усещането.
Как помага?
Развиват се и се провокират:
- двигателното и сензорното развитие;
- езиково-говорното развитие;
- адаптацията като умение;
- проговарянето;
- схемата и образа на тялото;
- представите за лимитите на тялото и движението;
- преживяването на различни емоции;
- пространствено-времевата ориентация.
Към кого?
Към деца от 7-8 месеца до 7-8 години, които имат въпроси около движението, сетивата, тялото си, трудно им е да започнат да лазят и да се изправят.
Към родители, които имат желание да подпомогнат сензорно-моторното развитие на детето си.
Как се провежда?
След срещата с родителите се изготвя индивидуална програма, която може да бъде 3,6,9 или 12 месеца. Тъй като стаята за сензорно-моторно развитие разкрива връзката между тялото и движенията, а също така дава пространствена и времева представа на детето. Програмата може да бъде терапевтична или обучително-развиваща. Съчетани са различни пространства, в които специалистът е патньор на детето в изследване на себе си и света.
Възможни са индивидуални или групови сесии, в зависимост от целите и потребностите на детето.