Светозар Ненчев: Дни на Долто 2020? В условия на епидемия?
Моника Богданова: В условия на социална изолация ще се срещнем за 10-та, поредна година. Има символика в това, не смятате ли?
С. Н.: С какво послание?
М.Б.: Най-малкото, че животът продължава! Че не е добре случващото се да ни вземе здравия разум и да спрем да мислим, докато всичко отшуми. Че лечението на психичното е толкова важно, колкото и на телесното. Че има и празници, и идеи, които живеят.
С. Н.: Помните ли началото?
М.Б.: Началото беше възможно благодарение на млади, ентусиазирани студенти, с които тогава откривахме заедно знанието и имахме енергия за „малки революции“. Преди 10 г. „Зелената къща“ отвори врати в България, в една болница, а през 2012 г. в 65 аудитория имаше над 400 души. Гостите от Франция бяха шестима известни психоаналитици, работили с Долто.
С. Н.: Беше, имахте – все в минало време. А сега?
М.Б.: Сега има история на една работа, резултат от усилията на много хора, за Каузата на бебетата и малките деца. Освен това, тази година „Зеленият двор“ празнува 5 г. Той беше създаден и в резултат на натрупаното знание, и като Желание на група хора да имаме място, в което да развиваме себе си, и идеите на Ф. Долто, на психоанализата.
С. Н.: Кои са водещите?
М.Б.: Тази година поканих добре познати колеги, психоаналитици, чиято практика е и с бебета и деца, за да поговорим за психоанализата с тях – Орлин Тодоров, Весела Банова, Венцеслав Вътов, Мален Маленов. Ние сме представители на различните психоаналитични организации, но сме обединени около убеждението за важността на ранното детско развитие. Разбира се, ще участват д-р Мириам Сежер, която беше с нас през цялото време и Клод Шодер, психоаналитик с богат опит в работата на „Зелената къща“ по света. Очаквам Катрин Долто да потвърди също.
С. Н.: Ще представите ли нова книга?
М.Б.: Тази година не. Издателство Колибри ще са готови с „Каузата на юношите“, но през декември. Очакваме втори том на „В играта на Желанието“. Моят ресурс за преводи и работа с текстове е насочен изцяло към едногодишното обучение в полето на ранното детско развитие за специалисти. Оказа се голямо предизвикателство, работа с бързи темпове с колеги от Франция, Бразилия, Испания и Мароко. Но имам нещо предвид, М-К. Лазник ми повери изключително интересни текстове за бебетата в риск от аутизъм.
С. Н.: Какви ще бъдат въпросите на Дните тази година?
М.Б.: Мотото е „Бебето, детето и психоанализата“, а се надяваме въпросите да дойдат и от участниците, които ще имат възможност за диалог с водещите. Всъщност това е целта на срещата.
С. Н.: Какво следва след 10 г.?
М.Б.: Пак ще се срещнем. Ще търсим формата. Не сме се отказали от усилията си по посока ранната превенция на аутизма в детска възраст, продължаваме, но става все по-трудно. Тази година професионалните срещи практически бяха преустановени. За много практики периодът е въпрос на оцеляване. Системите се пренареждат сякаш. А това е изключително смислена и важна работа – много по-възможно е лечението на бебето и на семейството по-рано, отколкото когато детето навърши 4-5 г.
С. Н.: Какво бихте казала за живота, който живеем днес?
М.Б.: Книгата на Тери Пратчет „Интересни времена“ започва с „Има едно проклятие. То гласи: „Дано живееш в интересни времена!“, и в някоя от страниците: „Според учението на философа Ли Тин Уидъл, хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред. И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-способен организатор“. Живеем в бурята между хаоса и реда, където психичното се лута, търсейки (се). А да се избрети преходно пространство никак не е лесно. Живеем във време, в което не се питаме често как преживяват случващото се бебетата и децата в семействата, в градините, в яслите…
С. Н.: А какво би казала Ф. Долто, ако беше жива?
М.Б.: Какво смятате, че би казал човек, който приживе е искал да напишат на надгробната му плоча: „Не се страхувайте!“?
С.Н.: Благодаря!
И може би е добре да кажем, че тази година входът е свободен, но на вратата ще има кутия „ПРИНОС КЪМ СЪБИТИЕТО“, като събраните средства ще бъдат използвани за преводи и издаване на нови книги.