Името на къщата се дава от детската група: “Това име е дадено от тях за тях самите. То им говори за тяхната къща”. Във Франция, когато майката споменава “Зелената къща”, детето се сеща за какво става въпрос, успокоявайки се.
Какво разказва самата Долто:
Тържественото откриване на Зелената Къща стана на 6 януари 1979 г. на площад Свети Шарл в 15-тата градска част на Париж. Това не е детска градина, а място, което предшества традиционното оставяне на бебетата в яслите и в градините. На това място за прекарване на свободното време и за срещи, родителят, който придружава детето си почива или прави нещо. Тук среща други родители. Екипът не показва явна загриженост, нито наблюдава явно – специалистите са на разположение, могат само да слушат или да се обръщат към децата пред родителите им. В Зелената Къща не се дават възпитателни директиви.
В “Зелената къща” майките имат време да мислят и да бъдат естествени, докато преди те са били постоянно ангажирани, “преследвани” от децата си. Често съпрузите им, идвайки казват: “Каква промяна има в къщи откакто жена ми дойде тук. Вечер, когато се прибирам, тя не се впуска към мен, говорейки ми за всичко, което се е случило през деня”. Детето е заето, майката е заета, те си общуват, не са “залепени” един за друг, няма повече напрежение и когато бащата отива там, той открива детето си с други деца, жена си заедно с други жени и деца, като в същото време, самият той се открива в едно измерение от бащи, които се намират един срещу друг с жените си като съпруги. Това прави ефекта от работата, която се извършва там още по-голям.
Зелената Къщаe място за срещи и свободно време за децата и техните родители, давайки възможност за един социален живот от раждането, за родителите понякога много изолирани пред всекидневните проблеми, които срещат с децата си.
Тя не е нито ясла, нито детска градина за най-малки, нито център за грижи, а място, където майките и бащите, бабите и дядовците са приети…. и където децата срещат приятели. Бременните жени и техните съпрузи също са добре дошли.
Зелената Къща подготвя детето да се отдели от майката на 2 месеца, без да се разиграва театърът на ”синдрома на адаптирането”, да живее в сигурност без нея в обществото. Много от майките, които идват там, знаят, че след два месеца те ще са задължени да изпратят детето на ясла, защото са на работа. 5 или 6 пъти тези деца (това е препоръчително) са подготвяни да живеят с възрастните, на които майката има доверие и с други деца на същата възраст, чиито майки имат същия проблем – да го оставят за целия ден.
Бебета, които са били в Зелената Къща са различни в яслата.
Майките, които са били в “Зелената къща” казват: “Огромна е разликата с другите деца, които са оставени направо в ясла”. Те плачат, когато майката заминава и се връща. Те не могат по друг начин да изразят едно напрежение, независимо дали е породено то от радост или мъка. Но във всички случаи, те се чувстват в несигурност: дават ги съблечени на майката, която се втурва към тях, за да ги прегърне. Тогава, тези бебета са лишени от майките си, докато майките не са лишени от своите бебета. Те се втурват към това, за което мислят – децата си.
Работата, която се върши в Зелената Къща преди детето да е отишло в яслата е една превенция срещу болезнените проблеми, които детето изпитва в тази “пинг–понг” ситуация между детското заведение и дома.
Малките гости са усмихнати с хората в яслата, които казват: “Това е чудесно, че тези деца са наблюдатели. Не е едно и също като да се остави в детска градина едно дете, което е било постоянно с майка си: то реве целия следобед”.
В “Зелената къща” се създава “атмосфера на защитеност” – пише Ф. Долто.
Адаптираната идея за България, първата по рода си, води своето начало от януари 2011 г., създадена в болнична среда, приемайки малки бебета и деца със специфични потребности, техните родители и сиблинги.
Екипът доказа смисъла и ефективността на подхода, развивайки се професионално и психоаналитично – основно професионално изискване.
Част от работата ни през последните 5 години са Дните на Ф. Долто в България – една инциатива с подкрепата на СУ „Св. Кл. Охридски“, Факултет по педагогика, намерила през годините съмишленици в лицето на Алианц на българските акушерки, Българска Асоциация по неонатология и др. През професионалните срещи, споделянето на знание и идеи, психоанализата намери своето място в редица екипи и практики. Зелената къща беше място за професионално развитие и формиране на специалисти.
Продължаваме! Още по-уверени и още по-спокойни!
На 01.06.2015г. Зеленият двор отвори своите врати.
Ще развием практиката си отново в друга среда, приближаваща се в по-голяма степен до идеята на Ф. Долто (доколкото тя е работила там основно с бебета и деца без физически затруднения).
И по примера на М. Монтесри, която започва своята работа и изобретяването на метода си при работата с деца с увреждания, за да стане постепенно той основен модел в детските ясли и градини в редица страни.
Разбира се, с подкрепата на педиатри-неонатолози, в търсене на връзката между телесното и психичното, в разбиране страданието на бебето и детето, преживяванията на родителите през единен подход.
Зелената къща и работата с бебета дължат своето признание и престиж на психоанализата – теория, изведена от практиката, на която са се доверили и доразвили имена като Ж. Лакан, Д. Уиникът, Ф. Долто, М. Манони, М. Сежер, Н. Хамад, А. Хамад, М-К. Лазник и други.
Имаме ангажимент към идеите, към етиката и практиката на психоанализата и е ясно, че всеки трябва да си извърви Пътя – на развитие, на опит и мъдрост.
И ние, ангажираните с това го знаем! Надяваме се да ни се доверите!
Бихме искали плодовете на постигнатото (а те не са никак малко!) да бъдат посадени отново и да стигнат до повече хора.
Пет години упорита работа, ентусиазъм и срещи! В името на идеята да се разберат малките бебета и деца, да се посрещнат въпросите на техните семейства!
Целта: създаване на партньорства и професионална мрежа, обединяваща различни специалисти и организации, посрещащи бебета (и преждевременно родени), малки деца и техните родители, деца със специфични потребности. Обединени от идеята за професионализъм и желанието за развитие, всеки със своята експертност би могъл да съдейства за повишаване качествотвото на грижата.
Идеята събира както специалисти (психолози, педагози, логопеди, социални работници, педиатри, неонатолози, акушерки, рехабилитатори, специалисти в домовете за деца, лишени от родителска грижа и други специализирани институции за работа с бебета и деца), така и към студенти, родители.
Така през тези години все по-често се заговори за майчинството и значението на ранното детско развитие, за преждевременно родените бебета, за ролята на родителите и на психоанализата.
В една българска болница за деца с церебрална парализа, в която се приемат и бебета, екипът работеше единно, терапевтично и преоткривайки възможностите на идеята за Зелената къща.
Издадоха се книги, които да оставят следи и след срещите, създавайки поле за размисъл и въпроси – “Думи, за да се родиш”, “Малкото училище – голямото начало”, “Изкуството да храним бебетата”, “В зората на сетивността”, „Посрещане на новороденото през думите и в Света. Перинаталност и психоанализа“.
Продължението?
Зеленият двор очерта и събра Зелената къща и направи възможно пре-откриването, развитието на започнатото. Апробираният опит, практиката и етиката на психоанализата, постоянното развитие на всички експерти, единният подход са само някои от нашите водещи принципи.
Как се развиват различни специалисти, обединени от грижата си за страданието и в подкрепа на търсещите отговори?
Знаем как!
Продължаваме със същите сили и увереност, че си заслужава!
През клиничния опит, анализ на видео филми и представяне на добрите практики продължихме идеята да е раз-лично и аналитично. А убеждението ни, че понякога четенето между редовете е по-ценно ни накара „да поговорим за…книги“ – представихме „Тъй като нищо няма да кажат. Насилието над бебетата” (Луиз Лабриш), „Думите на малките. Вслушване в децата от детската ясла” (Грасиела Креспен) и „Бебето, детето и техният език” (Моника Богданова).
В тазгодишните дни заложихме на предизвикателствата в работата с бебета и малки деца, които неизменно ни карат да се развиваме личностно и професионално.
Предназначение, цел и задачи: Целта е действащи и заинтересовани специалисти в системата на социалната работа, медицинската грижа, образованието да получат достъп до модерна систематизирана информация, действащи международни методики, апробирани и доказани техники за консултиране на проблемните и специфични ситуации на майчинството и развитието на детето през първите му години, породени от съвременните обществени тенденции и провокации на глобалната среда в международен план. Съпоставят се национални решения и международни политики, най-добрият европейски опит и конкретни законодателни решения, съчетано с овладяване на методики и техники на специфично консултиране на родители и деца за тяхното личностно развитие.
Продължителност: 50 учебни часа (20+30) в пет дни.
Организация, форми и методи на обучение: обучението е практически ориентирано при синхронизиране на теоретичното равнище на подготовка (дискусионни лекции и семинарни занятия) с посещения и работа на специализиран институционален терен в кризисните и проблематизирани ситуации на майчинството в съвременното общество – ДМСГД, неонаталогично отделение, ресурсни центрове, дневни центрове и др.
В резултат на обучението участниците: ще познават теоретичните визии за майчинството и неговото консултиране в еволюционна перспектива; ще познават международния опит в областта на превенция на изоставянето, приемната грижа и работа с деца и новородени със специфични потребности; ще проблематизират законодателните и институционални механизми за тези решения в България; ще познават водещите методически подходи и методики за работа в тези ситуации; ще развият уменията си за използване и интегриране в професионалната си дейност на част от тези подходи, методики и инструменти. Като цяло се обогатява, специализира и квалифицира общата и специфична професионална компетентност на специалистите.
Научни ръководители:
доц. дпн Моника Богданова; проф. дпн Яна Рашева-Мерджанова
9.00 – 10.00 ч. Лекция „Родилен дом. Естествено раждане”
Какво ще научите:
– признаци на настъпващото раждане;
– кога да тръгнем към болница, кои документи трябва да бъдат с нас;
– каква е организацията в болница при приемането ни в отделение;
– физиология и етапи на раждането;
– план за раждане и с кого да го обсъдим.
10.00 – 10-15 ч. почивка
10.15 – 11.00 ч. Лекция „Подготовка за родилния дом”
Какво ще научите:
– какво да сложим в чантата за болница – необходими и важни принадлежности;
– как да организираме отиването ни в болница, за близките и как да ни съдействат;
– какво е необходимо да оставим вкъщи, за да ни посрещнат близките спокойно;
– какво ще е необходимо за бебето в болницата и в първите дни вкъщи.
11.00 – 11.15 ч. Гимнастика с Швейцарски топки
11.15 – 12.00 ч. Лекция ”Обезболяване по време на раждане”
Какво ще научите:
– физиология на болката;
– немедикаментозни методи за обезболяване – техники на дишане, релаксация, масаж, акупресурни точки и др. методи;
– медикаментозно обезболяване при различните етапи на раждането – видове упойки.
12.00 – 13.00 ч. Обяд – приготвяне на пълноценна храна с кълнове и домашен хляб.
13.00 – 14.00 ч. Лекция „Особености на новороденото – първи грижи в родилния дом и у дома”
Какво ще научите:
– физиологични особености на новороденото;
– кое е важно за първите мигове на живота;
– как да се погрижим за бебето;
– някои неразположения, за които не трябва да се безпокоим – физиологична жълтеница, еритем и др.
– емоционални нагласи и общуване.
14.00 – 14.15 ч. Почивка, кафе пауза с ароматерапия
14.15 – 15.00 ч. Лекция „Кърменето – Защо? Кога? Как?”
Какво ще научите:
– как да се подготвим за успешно кърмене;
– защо е важно да закърмим рано нашето бебе – ползи за новороденото и за майката;
– пози за кърмене – как да бъде удобно и на двамата;
– физиология на къменето – какво се променя в първите дни, седмици, месеци;
– как да кърмим по-дълго – възможности да усилим лактацията и да я задържим поне до 1 година;
– за ролята на семейството в подкрепа на кърменето;
– връзване на слинг, носене на бебето и кърмене в слинга.
15.00 – 15.30 ч. Йога за бременни и гимнастика за укрепване на тазовото дъно
15.30 – 16.30 ч. Лекция „Къпане и хигиена на бебето. Грижа за кожата“
Какво ще научите:
– как да се приготвим за къпането на бебето – за водата, стаята, хавлийката, козметиката и т.н;
– къпане на бебето преди да е отпаднал пъпния остатък – особености и правила;
– къпане на бебето след падане на пъпа;
– тоалет на седалището при смяна на пеленките;
– тоалет и грижа за пъпа – третиране и пазене от инфектиране;
– почистване на очичките, ушите и нослето;
– грижата за кожата, избор на козметични продукти.