
На 7 април доц. Богданова взе участие в конференция на тема: „Детето като пациент. Психосоматика в детска възраст”, гр. В. Търново. Медицинският университет във Варна, зае мястото на домакин, отворил пространство за първия опит да се постави началото на подобен диалог между медицината и психологията, психотерапията, психоанализата с научен и практико-приложен характер.
Оказа се, че усилията около „Дните на Ф. Долто в България” са родили познанства, които са направили възможни общи идеи за развитие и популярзиране каузата на бебетата и малките деца.
Бяха представени редица практики и клиничен опит, а участието на доц. Богданова беше като водещ на ателие с избралите да се срещнат с психоанализата и въпросите за психичното страдание. В голяма група от лекари, психолози, акушерки и логопеди, тя насочи вниманието към дискусия (която продължава) по посока на симптома-страдание (кога да се лекува и дали), какво означава мултидисциплинарен екип и работа през единна парадигма, кога лекарят е и психолог, психотерапевт и какви са рисковете от т.нар. „двойна връзка”, какво означава психоанализа и какво е нейното място в работата със страданието, каква е ролята на психоаналитика в екипа и в специфични среди каквито са неонатологиите и родилните отделения.
С благодарност към организаторите: д-р Екатерина Вълчева, доц. Диана Димитрова, доц. Теодора Димитрова, доц. Ружа Панчева и с пожелания за сили и смелост!
Списание „Практическа педиатрия”, 2/2017, можете да намерите на:
http://prakticheska-pediatria.net/2017/04/07/7april-world-health-day/