
Детегледачката е важен човек в живота на бебето, на детето, който постепенно става част от семейството – опознава традициите, навиците, историята и желанията за бъдещето. В миналото, образът на дойката е бил описван в литературата, а усещанията на вече порасналите деца – анализирани на дивана на психоаналитиците.
Как е възможно тази ранна грижа да остави следи, да провокира спомени и дори телесни усещания? Как този период белязва живота и го съпровожда? Как е възможно да се съчетае майчинската грижа с професионалния подход? И какво ако не се направи?
Защо?
Идеята е свързана с необходимостта от професионална подготовка на грижещите се за бебета и малки деца, и е част от каузата ни. Ще се опитаме постепенно да създадем стандарти и да професионализираме полето. В България липсва нормативна база и ясни критерии, длъжностни характеристики и лицензиране – смята се, че може да бъде „всеки с желание и опит”. Практиката ни обаче показва друго, все повече се срещаме с негативните последици от подценяване ролята на детегледачката или свеждането на грижата единствено до отглеждане, до удовлетворяване на физиологичните потребности на бебето, на малкото дете.
За кого?
За родители, които искат да са сигурни, че детето им е поверено на грижата на специалист. Могат да насочат детегледачката или да съгласуват конкретни въпроси както по отношение на грижата за бебето, детето, така и по отношение на собствените си преживявания с нея.
За детегледачки, които искат да повишат своята квалификация или да потърсят отговори по отношение на работата си с бебето, детето.
Как?
Записване за час на тел. 0887372184 – доц. дпн М. Богданова, психоаналитик.