Изминалата година ни научи да отстояваме още повече позициите си и да защитаваме каузата на бебетата и децата, да изобретяваме практиката всеки ден и да се развиваме!
Тъй като Държавата тази година е отредила твърде малко средства за наука, проектът, който написахме, няма да бъде финансиран – “Синергичен модел за диагностика и превенция на нарушения в ранна детска възраст”.
Но, ние предприемаме стъпки за неговото алтернативно реализиране, въпреки че структурирането и апробирането на подобен Модел не може да бъде инициатива на каквато и да е организация – необходимо е официално легитимиране на усилията и средства.
В практиката от създаването на ”Зеленият двор” регистрираме твърде много случаи на ”загубено време” за семействата, насочени от специалисти ”да изчакат”, ”да не се притесняват”, ”да … изпълнят конкретна рецепта, анулирайки родителската си сензитивност” и т.н., което, на фона на липса на подготвени специалисти за работата с бебета и малки деца, води до още по-тежки резултати.
Така, социално ангажирани, обявяваме надслов на 2017 г.: “Диагностика и превенция на нарушения в ранна детска възраст”, ангажирайки се с конкретни стъпки:
Един ден в месеца ще посрещаме за консултация семейства с бебета и деца до 18 месечна възраст – напълно безплатно! За повече информация – тук.
Дългосрочната ни цел е постепенно да изградим партньорства с медицински заведения, да обучим специалисти и да направим най-важното – система за превенция.
Поставяне работата на екипа на научна основа и постоянно развитие на членовете му.
Издаване на книги.
Богданова, М. Бебето и езикът (работно заглавие)
http://lacausedesbebes.free.fr/livre%20paroles%20de%20tout%20petits.html
Долто, Ф. Игра на желанието. изд. “Критика и Хуманизъм”
Долто, Ф. Каузата на децата. изд. “Колибри”
Зелен двор в петъците – за въпроси, среща със специалисти и една по-различна гледна точка към играта.
Участие в конференции и семинари с цел популяризиране на каузата.
”Синьо лято” – продължение на цялостната ни работа и развитие на идеята за терапевтична организация, организация, която развива през разбирането на детето и отчитане механизмите на психичното.