
18.05.2019 - 9:30
София
Тази година ще (се опитаме отново да) останем в полето на не-знанието, провокирайки се взаимно, четейки (се) с Франсоаз Долто.
Как усещаме провокацията при работата с бебета и малки деца? Как чутото в срещите ни с бебетата, децата и семействата ни провокира? А тези с преждевременно родените бебета? С бебетата и децата с увреждане? Какво означава работа с трансфера и контратрансфера? Дали е възможно да разберем страданието без да сме разбрали себе си? И какви отговори всъщност търсим, четейки различни текстове? Има ли една парадигма и дали е възможен холистичният подход? Какво ни казва историята с най-големите десиденти на Фройд?
Независимо от професионалните полета (педагогика, логопедия, акушерство, медицина, психология, социална работа и т.н.), търсенето е в основата на добрата работа, а отговорите често се крият в динамиката.
Залагаме на „работата с текстове“ – познат метод за развитие на специалисти в различни полета – чрез анализ и оличностяване знанието става част от работата. Надяваме се, че въпросите-нишки към (по-)знанието, ще бъдат акценти, върху които да (по-)мислим.
Ще поговорим за няколко нови книги, които могат да станат отправна точка за анализи, срещайки теорията с практиката.
Идеите на Франсоаз Долто ще очертават стила и разбирането, а доц. дпн М. Богданова ще представи практиката за посрещане в Център за бебета и деца „Франсоаз Долто” – в търсенето на отговори за особеностите при приема на бебета, малки деца и техните семейства.
Филмите, които сме избрали тази година ще дадат възможност за представяне на клиничен опит.
Продължаваме идеята– раз-лично и аналитично!
ПРОГРАМА
18 май 2019 г., 9:30 – 17:30
СУ „Св. Климент Охридски“, Факултет по химия и фармация, зала 501
9:30 – 10:00 Регистрация
10:00 Откриване
10:15- 11:15 „Да поговорим за… книги”
„В играта на Желанието“ т. 2 (Франсоаз Долто), „Въпросът за тялото в клиничната практика” (МоникаБогданова).
С-мисъл-а от четенето и как разбирането е защита? Какво „не-се вижда” между редовете? Какъв всъщност е въпросът на четящия?
Освен размислите около книгите, всеки ще може да сподели заглавие, което да провокира групова работа с текст.
11:15 – 12:00 Кратък филм и дискусия
12:00 – 12:15 Почивка
12:15 – 13:15 Зелената къща – Зеленият двор – Център Ф. Долто. Или за оличностяването на идеята
Какво означава да направиш една идея своя? Възможно ли е отвъд „симптоматиката на създателя й”? Как се мисли психоаналитично? Какви са предизвикателствата пред екипите? Какво е мястото на психоанализата в организацията? Как се работи с организационния трансфер? Има ли алгоритъм приемът на бебета и малки деца?
Всеки участник ще има възможност да представи своя практика.
13:15 – 14:15 Обедна почивка
14:15 – 17:15 Ателие и прожекция на филм
В продължение на опита от миналата година, ще създадем пространство за думите и идеите, в което всеки ще може да зададе своите въпроси и да потърсим отговори.
Ще изберем акцент за работа, но темата зависи от Желанията на участниците.
Филмът (със субтири) за отношенията майки-деца, как майчините въпроси достигат до детето и намират проявление в играта, ще бъде възможност за аналитична работа.
17:15 Закриване