
Когато преди години започнахме да мислим за създаването на институция, често се изкушавахме да започнем работа по изграждане на детска ясла и детска градина – заради важността на този период, заради необходимостта от психоаналитично разбиране на бебетата и децата…заради хиляди причини. Но не го направихме заради държавните изисквания и стерилността (и психична), която се изисква.
Успешната практика на „посрещането в петък” и на Синьо лято, както и отчаяните въпроси на родителите при избора на детска ясла и градина, на специалисти, които да развиват детето, ни поставиха пред поредното предизвикателство – два дни в седмицата (понеделник и вторник) ще създадем пространство за общуване, социализация и учене. Бебетата и децата ще могат да останат с майките, бащите си или сами, а специалистите ще работят по предварително изготвен „план за развитие”.
Разделили сме пространствата, за да може всеки да усети уюта и спецификата на работата в „Зеленият двор”.
Защо?
Заради необходимостта от това да се даде възможност на децата, техните родители и детегледачки да пре-открият отношенията и ежедневието, възможностите за игра и общуване, за развитие. Въпреки че са само два дни в седмицата (засега), месечното планиране залага реалистични цели и подпомага работата не само на детегледачката, но и на детската ясла, градина. А родителите ще имат идеи какво биха могли да правят в свободното си време с детето.
От друга страна, когато майката (или грижещият се за детето) „изпадне в криза” или просто има въпроси, чиито отговори не иска да отлага – създаваме място за това.
Кога?
Когато майката:
- има въпроси по отношение на развитието на детето;
- усеща, че е време за социализацията на детето и това е „нова ситуация”, и за нея;
- усеща, че изпада в „особено състояние” по отношение на себе си и на бебето, детето;
- е уморена и усеща изтощение;
има нужда просто да бъде в уютна и спокойна атмосфера със съ-мишленици; - е влязла в рутината на ежедневието и усеща нуждата от нещо раз-лично.
Когато детегледачката:
- иска да обсъди „плана си за грижа”, който да предложи на родителите;
- има въпроси от професионален и личен характер;
- среща трудности в общуването и грижата за детето;
- има възможност да се разходи, а детето – да поиграе.
За кого?
- За бебета, деца до 4 г. и техните родители, братя/сестри и детегледачки, които имат въпроси или са в „критична ситуация”.
- За бебета и деца, отглеждани вкъщи, за които е необходима ранна социализация, развитие на умения или адаптация към нови условия на средата.
- За родители, които инвестират в развитието на детето си.
Как?
След провеждане на първоначална среща се определят потребностите на бебето, детето и очакванията на родителите.
Записване за час на тел. 0887372184 – доц. дпн М. Богданова, психоаналитик.
Започваме от 2-ри октомври!!!
* Автор изображение: Мариана Калъчева