
21.04.2017 - 9:00
Цел: преодоляването на основни психо–социални трудности, пред които саизправени(преждевременнородените) бебета, малките деца (до 18мес.), техните семейства. Липсата на система за диагностика, превенция и подкрепа, за стандарти и мрежа за насочване води до загуба на време и ресурс, което в периода 0-18 мес. е важно за цялостното развитие на детето и активиране на родителския потенциал. Именно това е периодът, в който най–интензивно се развиват отношенията на бебето и малкото дете с родителите и средата, предпоставяйки следващите. Тогава то изпитва необходимост не само да чува и вижда, но и да общува – има мотив и Желание. Трудностите в този ранен период, биха могли да насочат специалистите (педиатри, логопеди, педагози, социални работници, психолози/психотерапевти/психоаналитици) към ранни показатели за наличие на аутизъм, детска психоза, затруднения в общуването и т.н., а проследяването и превенцията са необходима предпоставка за чувствително намаляване случаите на деца с проблеми в развитието. Доказано е, че късното откриване на подобни трудности (в детска ясла, детска градина и даже в училищна възраст, което е типична практика в страната) често лишава семейството от шанс за лечение, терапия и позитивен изход.
От друга страна, в България няма подготвени специалисти, разработени методики, инструментариуми, които да могат да реализират диагностика, както и система за насочване, превенция и мултидисциплинарност в работата с (преждевременно родени) бебета, малки деца и техните семейства.
Въпросите за “нормалното“ развитие и установяване на проблема са между: “Какво и защо се случва с нашето дете?“ и “Това нормално ли е за дете на тази възраст?“ – въпроси, съпроводени понякога с безброй консултации със специалисти, според наблюдавания симптом (липса на реч, липса на поглед, нежелание захранене и т.н.). Още по–трудно е по отношение на преждевременно родените бебета, когато акцентът върху телесното развитие често ампутира сензитивността към психичното или обяснява всичко с диагнозата „недоносен” и децата с нарушения от аутистичния спектър, за които практиката на психолози и психоаналитици доказва диагностика и лечение с бебета на 2-3 месеца (Laznik, 2014; Klin et al., 2014; Klin, Shultz, Jones, 2015).
Всъщност световната практика залага на времето преди поставянето на “диагнозата“ като време за превенция и отваряне на пространство за въпросите на семейството. Такава е и нашата цел!
Записвания до 18.04.2017 на 0878564499 – Елисавета Петкова.